Θλίψη, ότι πήγε μέσα έγραψε…

Share it:
Η ΑΕΚ πλήρωσε τις αμυντικές αδράνειες Τσιγκρίνσκι-Νεντελτσιάρου και τις γκάφες Τσιντώτα και έφαγε τρία γκολ από τρεις τελικές του Ολυμπιακού που πήγαν στην εστία -Έχασαν τα άχαστα Σιμόες και Μάνταλος όταν το σκορ ήταν ακόμα 1-0 και μετά η Ένωση προδόθηκε από την άμυνα της και παραδόθηκε

SUPER LEAGUE – 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΕΚ 3-0

ΓΗΠΕΔΟ: Γ. Καραϊσκάκης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάνι Μακέλι (Ολλανδία)

Λίγη η ΑΕΚ στο Φάληρο, ηττήθηκε με δύο φθηνά γκολ και με ένα πέναλτι στο φινάλε, πληρώνοντας τις αμυντικές αδράνειες Τσιγκρίνσκι-Νεντελτσιάρου και τις γκάφες Τσιντώτα. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ, έκανε ένα κακό ξεκίνημα όπου δέχτηκε το 1-0 από την κεφαλιά του Ελ Αραμπί, σε ένα γκολ που φέρει ευθύνη ο Τσιγκρίνσκι, που δεν μπόρεσε να μαρκάρει σωστά τον αντίπαλο αλλά και ο Τσιντώτας που δεν κατάφερε να βγάλει μια αδύναμη κεφαλιά. Στην επανάληψη η ΑΕΚ με τους τρεις χαφ έμοιαζε να ελέγχει καλύτερα, τουλάχιστον τον χώρο του άξονα, αλλά η χαμένη ευκαιρία στο τετ-α-τετ του Μάνταλου στο 67’ και το δοκάρι του αρχηγού (έχοντας προηγηθεί κι αυτή του Σιμόες), έμελε να αποβεί καθοριστική για την εξέλιξη. Διότι δύο λεπτά μετά ο Ολυμπιακός βρήκε το δεύτερο γκολ εκμεταλλευόμενος την τραγική συμπεριφορά της κιτρινόμαυρης άμυνας και των Τσιγκρίνσκι-Νεντελτσιάρου και τις γκάφες Τσιντώτα, με τον Ελ Αραμπί να πλασάρει σε κενή εστία. Το τρίτο γκολ ήρθε με πέναλτι στο φινάλε (από ένα κράτημα της απελπισίας του Σιμόες) για μια ΑΕΚ που έκανε τραγικά λάθη και έφαγε τρία γκολ από τρεις τελικές του Ολυμπιακού που πήγαν στην εστία! Στο τακτικό κομμάτι, όσον αφορά τον Χιμένεθ που έκανε το ντεμπούτο του, η ΑΕΚ εμφανίστηκε πιο δεμένη όσον αφορά τη συνοχή, με κοντά τις γραμμές της. Η κίνηση του Ανδαλουσιάνου τεχνικού μάλιστα να παίξει με τριάδα στα χαφ στην επανάληψη βγήκε, αλλά το σοβαρό λάθος ήταν η αντικατάσταση του Γκαρσία που έδωσε πράγματα στην ΑΕΚ στο πρώτο μέρος και σίγουρα αποτελούσε πηγή κινδύνων για τον αντίπαλο, σε σχέση με τον Λιβάγια που ήταν εκτός κλίματος (σε ακόμα ένα ντέρμπι) και σίγουρα θα μπορούσε να αντικαθασταθεί αντί του Γκαρσία.

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε η ΑΕΚ στο Φάληρο, τον Κρίστιτσιτς στο πλάι του Σιμόες, τον Μάνταλο δεκάρι και τον Λιβάγια αριστερά. Ήταν ένα πρώτο ημίχρονο, που οι ποδοσφαιριστές του Μανόλο Χιμένεθ δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στο ξεκίνημα και εμφάνισαν αδυναμίες με αποκορύφωμα το φθηνό γκολ που δέχτηκαν. Ας τα πάρουμε από την αρχή όμως, με τον αντίπαλο να απειλεί πρώτη φορά στο 10’, όταν δημιουργήθηκε ρήγμα από την πλευρά Μπακάκη, ο Χολέμπας γύρισε, ο Ελ Αραμπί βρέθηκε ξεμαρκάριστος αφού ούτε ο Νεντελτσιάρου ούτε ο Τσιγκρίνσκι πήγαν στη μπάλα αλλά ευτυχώς ο φορ του Ολυμπιακού αστόχησε από κοντά. Τρία λεπτά αργότερα, ωστόσο ο ίδιος ποδοσφαιριστής, κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, αφού και πάλι δεν υπήρξε σωστό μαρκάρισμα πάνω του. Ο Εμβιλά σέντραρε, ο Τσιγκρίνσκι που ρίχνει ένα κεφάλι στον αντίπαλο του άργησε να πηδήξει και ο Ελ Αραμπί με γυριστή αδύναμη σχετικά κεφαλιά έκανε το 1-0, με τον Τσιντώτα να έχει αργή αντίδραση. Η ΑΕΚ προσπαθεί να βγάλει αντίδραση αλλά με τους Μάνταλο, Λιβάγια και Καρίμ εκτός ματς, συν τον Γκαρσία που ήταν ελαφρώς κινητικός χωρίς όμως κάτι φοβερό από δεξιά, έμοιαζε εντελώς ακίνδυνη. Παίρνοντας μηδέν στη δημιουργία. Είναι χαρακτηριστικό πως η μοναδική καλή στιγμή που έχει η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος είναι η κεφαλιά του Ανσαριφάρντ στο 18’ από την σέντρα του Λόπες. Τίποτε άλλο. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του, κάνοντας ένα μέτριο παιχνίδι, έχει ένα επικίνδυνο γύρισμα του Φορτούνη στο 30’ όπου ο Τσιντώτας πρόλαβε τον Ελ Αραμπί και ένα διαγώνιο σουτ-άουτ του Φορτούνη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώνεται με την ΑΕΚ να εμφανίζει τρομακτικές αδυναμίες, αφού της έλειπε η ένταση, της έλειπε η αποφασιστικότητα, της έλειπε η δημιουργία και η ψυχραιμία. Και δεν μπόρεσε, όπως είναι φυσικό, να ανταποκριθεί… Με τρεις αλλαγές ξεκίνησε στην επανάληψη η ΑΕΚ (η μια αναγκαστική του Μπακάκη που ζαλιζόταν με τον Σβάρνα), με τον Ολιβέιρα να περνά αντί του Καρίμ στην κορυφή, ενώ στο ματς μπήκε και ο Γαλανουλος αντί του Γκαρσία. Με το σύστημα να γυρίζει σε 4-3-3, με Σιμόες-Κρίστιτσιτς-Γαλανόπουλο στον άξονα, Μάνταλο αριστερά, Λιβάγια δεξιά και Ολιβέιρα στην κορυφή. Ο Νέλσον, ήταν αυτός που δημιούργησε τη σημαντική στιγμή του 51’, όταν μπήκε ωραία από αριστερά με ταχύτητα, γύρισε προς τα έξω, η μπάλα στρώθηκε στον Σιμόες αλλά αυτός από εξαιρετικό σημείο πλάσαρε άουτ. Γενικότερα, η ΑΕΚ είχε μπει στην επανάληψη, δείχνοντας μια εικόνα καλύτερη σε σχέση με αυτή του πρώτου μέρους, ένα πιο συμπαγές σύνολο στον άξονα με την τριάδα και μια διάθεση να πιέσει πιο ψηλά. Στο 63’ ο Ολυμπιακός απείλησε με μια προβολή του Ελ Αραμπί στη δική του καλή στιγμή της επανάληψης. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ χάνει αδιανόητη ευκαιρία, όταν ο Λιβάγια έπαιξε κάθετα στον Μάνταλο, αυτός σε πρώτο χρόνο πλάσαρε πάνω στον Σα και σε δεύτερο χρόνο στο δοκάρι. Να σημειώσουμε πως στην επαναφορά, από την επέμβαση του Σα, η μπάλα έχει χτυπήσει πρώτα στο πόδι και μετά στο χέρι του Μπα, πριν πάει στον Μάνταλο. Όπως και να χει, δύο λεπτά μετά απ’ αυτή την μοναδική ευκαιρία, ο Ολυμπιακός πέτυχε το 2-0, με την ΑΕΚ να δέχεται ακόμα ένα φθηνό γκολ δείχνοντας θλιβερή αμυντική συμπεριφορά και με τον Τσιντώτα να κάνει γκάφα. Ήταν μια σέντρα από δεξιά, ο Τσιντώτας έκανε άστοχη έξοδο, η μπάλα κόλλησε στα καρέ, δεν έδιωξε κανένας, ο γκολκίπερ της ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει ούτε και σε δεύτερο χρόνο και ο Ελ Αραμπί πέτυχε το δεύτερο γκολ. Ο Χιμένεθ στο 73’ έβγαλε από το ματς τον Λιβάγια και έβαλε τον Τάνκοβιτς, ενώ δέκα λεπτά αργότερα πέρα και ο Αλμπάνης αντί του Κρίστιτσιτς, με το σύστημα να γυρίζει σε 4-2-3-1, τον Μάνταλο δεκάρι και τους Τάνκοβιτς-Αλμπάνη στα άκρα. Επί της ουσίας η ΑΕΚ μετά το 2-0, δεν μπόρεσε να αντιδράσει ποτέ έχοντας απλά ένα επικίνδυνο φάουλ του Τάνκοβιτς. Στο 93’ ο Ολυμπιακός διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με το χτύπημα πέναλτι του Βαλμπουενά, πέναλτι το οποίο έκανε με αξιοθρήνητο τράβηγμα της απελπιστίας ο Σιμόες…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Καμαρά (89’ Σίλβα), Εμβιλά, Φορτούνης (70’ Ραντζέλοβιτς), Βρουσάι (70’ Μπουχαλάκης), Μπρουμά (60’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης (46’ λ.τρ. Σβάρνας), Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσιάρου, Λόπες, Σιμόες, Κρίστιτσιτς (83’ Αλμπάνης), Μάνταλος, Γκαρσία, Λιβάγια (73’ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (46’ Ολιβέιρα).